Známe výsledky podzimního kola dotací pro zemědělce! 

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) zveřejnil výsledky 4. kola žádostí v rámci plánu Společné zemědělské politiky, které jsou určené pro zemědělce i potravináře. Jak velký byl zájem žadatelů a které projekty se dočkají podpory?
Terka-Kubesova

Tereza Kubešová

13. 11. 2024

Investice do zemědělských podniků

Živočišná výroba – projekty do 2 mil. Kč

Financování v této intervenci je určené pro projekty do 2 000 000 Kč, přičemž žadatel musí obhospodařovat maximálně 150 hektarů půdy a splňovat kritéria pro malé a střední podniky (MSP). Podporovanými oblastmi jsou chovy hospodářských zvířat jako je skot, prasata, drůbež, ovce, kozy, koně, králíci, běžci, hmyz určený k lidské spotřebě nebo k výrobě živočišných bílkovin, a také zvěř ve farmových chovech. 

Přijato bylo celkem 537 žádostí, pouze 92 z nich bylo doporučeno pro získání dotace. Minimální počet bodů potřebný ke schválení žádosti byl 32 (v případě rovnosti rozhodovala výše dotace). 

Rostlinná výroba – projekty do 2 mil. Kč

Tato intervence (b) byla určena pro projekty do 2 mil. Kč a zároveň pro žadatele, kteří hospodaří maximálně na 150 ha a splňují definici malého a středního podnikatele. Celkem bylo podáno 1054 žádostí, z toho 187 bylo úspěšných. Minimální počet pro doporučení byl 33 bodů.   

Mezi podpořenými projekty jsou aktivity, které souvisí s modernizací farem, pořízením nových technologií, strojů či investice do rostlinné výroby.  

Investice do zemědělských podniků, záměr c) Skot

Celkem bylo podáno 600 žádostí, z toho 207 z nich bylo zařazeno do kategorie doporučeno. Minimální bodová hranice pro doporučení byla 62 bodů. Podniky získají dotace na modernizaci farem a stájí, rekonstrukci budov, investice do chovu dojnic, ale také pořízení nových strojů.  

Investice do zemědělských podniků, záměr d) prasata

Celkem 63 žádostí, ze kterých bylo k získání dotace doporučeno 31 projektů. Podmínkou bylo dosažení bodové hranice 57. Mezi nejčastější projekty patří modernizace farem pro selata a prasata, rekonstrukce stájí, modernizace chovu, investice do vybavení farem a skladů. 

Investice do zemědělských podniků, záměr e) drůbež

V kategorii e – drůbež se sešlo celkem 58 žádostí, 24 z nich bylo doporučeno. Min. bodová hranice pro přijetí byla 46. Mezi podpořenými projekty jsou nejčastěji modernizace farem či chovů, rekonstrukce hal a modernizace technologií.

Investice do zemědělských podniků, záměr f) Ostatní živočišná výroba

Do kategorie ostatní spadají ovce, kozy, koně, králíci, běžci, hmyz určený k lidské spotřebě nebo k výrobě zpracované živočišné bílkoviny a také zvěř ve farmovém chovu. Z celkových 36 podaných žádostí jich bylo doporučeno pouze 7, které splnily potřebnou hranici 47 získaných bodů.  

Rostlinná výroba a podpora vinařství

Nejvíce žádostí bylo podáno v rostlinné výrobě (záměr g) – celkem se sešlo 769 žádostí. Uspělo 141 z nich, potřebná hranice byla 61 bodů. Mezi podpořenými aktivitami jsou převážně modernizace farem či skladů, pořízení nových moderních technologií, ale také modernizace chmelařské výroby. 

Minimální hranicí pro podporu v záměru h) Vinná réva bylo dosažení 32 bodů. Z celkových 143 žádostí jich byla většina (133) podána na území Brna. Úspěchu dosáhlo 17 žádostí. Mezi podpořenými projekty jsou aktivity jako např. nákup nových strojů, modernizace techniky či výsadba nových vinic.  

Zajištění welfare v chovech drůbeže a prasnic

V rámci záměru i) Welfare drůbeže došlo k doporučení všech 24 podaných žádostí (min. bodová hranice byla 12). Stejně tak se těší 100% úspěšnosti i záměr j) Welfare prasnic, ve kterém bylo schváleno 13 žádostí o dotaci (s min. bodovou hranicí 17). 

Podpořené projekty se zaměří na modernizaci chovů prasnic a drůbeže z hlediska jejich welfare neboli zajištění dobrých podmínek pro život – a to z hlediska jejich fyzického zdraví i psychického stavu.  

Podpora mladých zemědělců

Intervence pro podporu mladých zemědělců je určena pro mladé farmáře od 18 do 40 let. V záměru a) muži byla konkurence velká, sešlo se celkem 520 projektů. Doporučeno k podpoře bylo 283 z nich, které splnili min. bodovou hranici 44 bodů. V záměru b) určeném ženám bylo přijato 260 žádostí o dotaci, hranice 39 bodů dosáhlo 144 z nich. Mezi podpořenými projekty převažuje zahájení činnosti mladých zemědělců, ale několik z nich je zaměřeno také na rozvoj či rekonstrukci už existujících farem. 

Investice do zpracování zemědělských produktů

V intervencích zaměřených na zpracování zemědělských produktů bylo v záměru určeném zemědělských podnikům malé a střední velikosti přijato celkem 239 žádostí a všechny z nich jsou úspěšné (dosáhly min. 15 bodů). 

Také kategorie určená zpracovatelským podnikům malé a střední velikosti se těší téměř 100% úspěšnosti. Z podaných 247 žádostí jich bylo 246 doporučeno pro získání dotace. Podané projekty jsou zaměřené především na modernizaci a rozšíření podniků a nebo pořízení technologií pro provoz.  

Co nyní čeká úspěšné žadatele?

Gratulujeme všem úspěšným žadatelům, jejichž projekty získaly podporu v podzimním kole dotací. Těší nás, že tyto projekty přispějí k rozvoji zemědělského sektoru, podpoří inovace, udržitelnost a také činnost mladých podnikatelů. Nyní žadatelé vstupují do další fáze dotačního procesu, ve které je potřeba předložit aktualizovanou žádost spolu s povinnými, případně i nepovinnými přílohami. S administrativními kroky a ohlídáním důležitých termínů vám pomohou naši dotační specialisté. 

Máte zájem o dotace v oblasti zemědělství? Obraťte se na dotační specialisty GRANTEXU a podpořte růst vašeho podnikání! 

Zaujal vás článek? Sdílejte ho s vašemi přáteli.

Tereza Kubešová

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru